Zdrowie&Diety Kamila Madej 20.08.2010

Zespół Downa wykrywalny w czasie ciąży!

Zespół Downa wykrywalny w czasie ciąży!

Najnowsze badania dowodzą, że dzięki rozwojowi techniki, być może już niedługo naukowcy będą w stanie wykryć, czy przyszłe dziecko będzie cierpiało na Zespół Downa. Dane te będzie można wykryć już po 8 tygodniach od zapłodnienia. Najnowsza technika badań, w przeciwieństwie do innych badań przeprowadzanych w pierwszych trymestrze ciąży (jak biopsja kosmówki) ma nie wywoływać żadnego ryzyka uszkodzenia płodu.

Jak powszechnie wiadomo, przyczyną zespołu Downa jest trisomia 21. chromosomu (co oznacza, że są u dziecka występują trzy chromosomy 21., a nie dwa). Współcześnie średnio 1 na 733 urodzonych dzieci cierpi na zespół Downa, jednak ilość ta systematycznie wzrasta. Przyczyn tego wzrostu naukowcy dopatrują się m.in. w tym, że kobiety zachodzą w ciążę w coraz późniejszym wieku, a porody ok. 40 roku życia, które znacznie zwiększają ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa, nie są już rzadkością.

Naukowcy użyli znanej już wcześniej metody MLPA, aby w oparciu o pobraną krew matki zidentyfikować chromosom Y przyszłego dziecka. Aktualnie prowadzone badania opracowują techniczną możliwość wykrycia trisomii chromosomu 21. Badacze będą starali się również opracować możliwości wykrywania trisomii chromosomu 13 (wywołującej zespół Pataua) oraz chromosomu 18 (zespół Edwarda).

Naukowcy podkreślają, że jeśli badania zakończą się całkowicie pomyślnie, będzie to duży przełom. Wymagają one bardzo niewielkiej dawki krwi. Bezpieczeństwo tego typu badań, w porównaniu do poprzednich metod (wspominana już biopsja kosmówki czy amniopunkcja) jest niebywałe. Obie wcześniejsze techniki badań niosą ze sobą wyraźne ryzyko wpłynięcia na przebieg ciąży.

Mimo, że musimy dopracować jeszcze metoda badania DNA płodu na podstawie krwi matki, to dotychczasowe wyniki badań są obiecujące – twierdzi dr Suzanna Frints, która nadzoruje badania. Jeśli nasze badania zakończą się pomyślnie, będziemy mogli zaoferować kobietom w ciąży tanie, łatwe, szybkie i bezpieczne badania, które w krótkim czasie poinformują je, o tak ważnych kwestii, dla każdej kobiety w ciąży  - dodaje.

Badania zostały przeprowadzone przy Uniwersytecie w Maastricht w Holandii.

Czy zdecydowałybyście się na takie badania? Jak myślicie, czy wprowadzą je w Polsce?

Kamila Madej

Powrót na stronę główną! »

Zaloguj się, by komentować pod unikalnym pseudonimem

Komentarze (98)

 • ale postep odkryli:D...w uk kazdej kobiecie ktora sie zgodzi to w 12 tyg ciazy robia takie badania

  Gość Gość 21.08.2010, 17:12
 • Przecież każda mama,która chodzi na usg ma takie badanie.Robią rewelację z czegoś co jest już od jakiegoś czasu.

  Gość Gość 21.08.2010, 17:24
 • wykryć można i teraz na pewno poporzez badanie prenatalne już w 15-16 tygodniu. Tacy naukowcy jaki portal

  J J 21.08.2010, 17:52
 • ja jestem w 10 tyg i dostalam list ze szpitala ze musze sie zglosic na badania za 2 tyg..i własnie beda mnie badac tą nową metodą co bedzie kosztowac mnie 12 zl..a mieszkam w dani..pozdrawiam wszystkie przyszle mamy!

  Gość Gość 21.08.2010, 17:59
 • Gość napisał/a:Gość napisał/a:Gość napisał/a:Oj drogie Panie nie wiecie co mówicie... Mam 25 lat, 24 miałam jak urodziłam syna. W ciąży co miesiąc byłam u gina bo ciąża zagrożona była, miałam wszystkie badania NT, 3D, usg serca itd., dziecko było bardzo nisko przez całą ciąże ale wszystko wskazywało że będzie dobrze... Mały przyszedł na świat w styczniu 2009 r i dzień po narodzinach oświadczyli mi że ma zespół Downa i wadę serca... Te wszystkie badania to se w d.pe można wsadzić. Wiem że są setki kobiet takich jak ja że w ciąży niby wszystko ok a później szok! Wiek wcale nie mówi o tym że dziecko będzie chore, znam dziewczyny które mają 18 lat i dziecko zespołowe. A te które mówią że usunęłyby chore dzieci to kij w oko, szkoda że was nie usunęli bo brak mózgu mółby być wskazaniem do przerwania ciąży. Z Downem da się żyć a ja wiem że moje dziecko jest najlepsze! Potrzeba tylko więcej cierpliwości, pracy. Zapraszam na <a href="/Link/www%2Azakatek21%2Apl" target="_blank" title="Przejdź do <a href="/Link/www%2Azakatek21%2Apl" target="_blank" title="Przejdź do <a href="/Link/www%2Azakatek21%2Apl" target="_blank" title="Przejdź do www.zakatek21.pl">www.zakatek21.pl</a>"><a href="/Link/www%2Azakatek21%2Apl" target="_blank" title="Przejdź do www.zakatek21.pl">www.zakatek21.pl</a></a>"><a href="/Link/www%2Azakatek21%2Apl" target="_blank" title="Przejdź do <a href="/Link/www%2Azakatek21%2Apl" target="_blank" title="Przejdź do www.zakatek21.pl">www.zakatek21.pl</a>"><a href="/Link/www%2Azakatek21%2Apl" target="_blank" title="Przejdź do www.zakatek21.pl">www.zakatek21.pl</a></a></a>
  nic nie stoi na przeszkodzie żeby zrobić sobie drugiego upośledzonego. Jak człowiek urodzi się z mózgiem małpy niech rodzi dzieci z zespołem Downa. Myślę że życie można lepiej spożytkować niż na opiece nad własnymi pomyłkami genetycznymi.

  a pomyślałaś co będzie jak ciebie zabraknie? bezmózgowie. ja też bym wtedy usunęła ciąże. i tyle. takim dzieckiem trzeba opiekowac się do śmierci a jak rodz

  Gość Gość 21.08.2010, 18:23
 • Możecie mi wierzyć albo nie ale są dużo gorsze choroby niż Zespól Downa wiem co mówię bo moja córka m ZD wiem że zaraz wszyscy się na mnie rzucą z tekstami że lepiej było usunąć i nie rodzić Od razu mówię ciąża planowana , kwa foliowy od początku ciąży , badania prywatne , ciąża donoszona do wyznaczonego terminu i co? Myślicie że to jest takie łatwe dowiedzieć się o chorobie upragnionego dziecka ,leżeć na łóżku szpitalnym bijąc się z myślami dlaczego to mnie spotkało,a dookoła ciebie szczęśliwe matki ze swoimi dziećmi.(mała leżała w inkubatorze a następnego dnia pojechała do innego szpitala -wada serca)Chore dzieci były ,są i będą się rodziły mimo postępu medycyny.Nam rodzicom takich dzieci po okresie buntu przeciwko losowi, rozpaczy i przeżytego dramatu koniec końców nie pozostaje pogodzić się z losem i wychować dzieci najlepiej jak możemy ,tak aby były jak najbardziej samodzielne w późniejszym życiu.

  Gość Gość 21.08.2010, 18:43
 • Gość napisał/a:Gość napisał/a:Oj drogie Panie nie wiecie co mówicie... Mam 25 lat, 24 miałam jak urodziłam syna. W ciąży co miesiąc byłam u gina bo ciąża zagrożona była, miałam wszystkie badania NT, 3D, usg serca itd., dziecko było bardzo nisko przez całą ciąże ale wszystko wskazywało że będzie dobrze... Mały przyszedł na świat w styczniu 2009 r i dzień po narodzinach oświadczyli mi że ma zespół Downa i wadę serca... Te wszystkie badania to se w d.pe można wsadzić. Wiem że są setki kobiet takich jak ja że w ciąży niby wszystko ok a później szok! Wiek wcale nie mówi o tym że dziecko będzie chore, znam dziewczyny które mają 18 lat i dziecko zespołowe. A te które mówią że usunęłyby chore dzieci to kij w oko, szkoda że was nie usunęli bo brak mózgu mółby być wskazaniem do przerwania ciąży. Z Downem da się żyć a ja wiem że moje dziecko jest najlepsze! Potrzeba tylko więcej cierpliwości, pracy. Zapraszam na <a href="/Link/www%2Azakatek21%2Apl" target="_blank" title="Przejdź do <a href="/Link/www%2Azakatek21%2Apl" target="_blank" title="Przejdź do www.zakatek21.pl">www.zakatek21.pl</a>"><a href="/Link/www%2Azakatek21%2Apl" target="_blank" title="Przejdź do www.zakatek21.pl">www.zakatek21.pl</a></a>
  nic nie stoi na przeszkodzie żeby zrobić sobie drugiego upośledzonego. Jak człowiek urodzi się z mózgiem małpy niech rodzi dzieci z zespołem Downa. Myślę że życie można lepiej spożytkować niż na opiece nad własnymi pomyłkami genetycznymi.

  Mam brata z zespołem Dawna właśnie obchodził osiemnaste urodziny ,jest bardzo kochany i uwierz moja mama nie miała małpiego rozumu ale podejrzewam że Ty go masz wypowiadając się na temat o którym nie masz pojęcia.Miłości potrzebują wszyscy ,tylko bez serca człowiek powie "usunąć''I jeszcze jedno dziecko chore,to nie znaczy że kolejne będzie chore,

  Gość Gość 21.08.2010, 19:30
 • Mam brata z zespołem Dawna właśnie obchodził osiemnaste urodziny ,jest bardzo kochany i uwierz moja mama nie miała małpiego rozumu ale podejrzewam że Ty go masz wypowiadając się na temat o którym nie masz pojęcia.Miłości potrzebują wszyscy ,tylko bez serca człowiek powie "usunąć''I jeszcze jedno dziecko chore,to nie znaczy że kolejne będzie chore,
  Przepraszam za pomyłkę-Downa,

  Gość Gość 21.08.2010, 19:38
 • Dzieki Bogu, ze mieszkam we Francji i tu to badanie jest bezplatne i zalecane, choc bardzo bolesne i kobieta decydujac sie na nie, musi wyrazic zgode.
  W Polsce to badanie jest zabronione przez kosciol poniewaz gdy okaze sie ze dziecko ma wade, to bedzie prawo do usuniecia a to juz wogole jest zabronione!

  Gość Gość 21.08.2010, 20:38
 • same sie zabijcie!! Lepiej zeby kobiety ktore mówia ze zabija wlasne dziecko, nigdy nie mogly urodzic w ogole!! A jak urodzi sie zdrowe i zachoruje ok 5 roku życia to też zabijesz filozofko jedna z drugą?

  Gość Gość 21.08.2010, 21:21
 • Mozna już jakiś czas robić badanie krwi matki, we wczesnym okreresie ciaży, aby wykluczyć choroby genetyczne dziecka (badania statystyczne).

  Gość Gość 21.08.2010, 21:41
 • i NIekoniecznie chodzi o to, żeby doszlo do aborcji, tylko, żeby matka i rodzina mogly się przygotować na przyjście takiego dziecka.

  Gość Gość 21.08.2010, 21:42
 • Pojawia sie pytanie po co ciezarnej ta informacja, czy po to aby przygotowac sie przez nastepne miesiace ciazy do opieki and niepelnosprawnym dzieckiem? Chyba take, ponieważ wg prawa polskiego aborcja plodu z np zespolem Downa jest nielegalna, zespol Downa nie zagraza wg ustawodawcow bezposrednio zdrowiu ani matki ani dziecka. Wiec chyba lepiej nie wiedziec, przynajmniej ciaza będzie radoscia!

  Gość Gość 21.08.2010, 22:13
 • oczywiscie ze mozna juz teraz wykryc,ja mieszkam w londynie i juz mi zaproponowali te badanie zupelnie za darmo...no ale coz polska jest inna

  gigi gigi 21.08.2010, 23:01
 • wlasnie w polsce zakazane przez kosciol,a po jakom cholere kosciol sie wpieprza,a jezeli ktos jest nie wiezacy,albow w ogule innej wiary...i zyj w takim kraju, gdzie kosciul macza swoje lapska wszedzie

  gigi gigi 21.08.2010, 23:04
 • Gość napisał/a:same sie zabijcie!! Lepiej zeby kobiety ktore mówia ze zabija wlasne dziecko, nigdy nie mogly urodzic w ogole!! A jak urodzi sie zdrowe i zachoruje ok 5 roku życia to też zabijesz filozofko jedna z drugą?
  Ty idz sie lepiej lecz na ADHD, watpie ze z Polskimi zarobkami bylabys w stanie utzymac chore dziecko, chyba ze liczysz na NFZ to sobie bedziesz czekac do usranej smierci a i tak bedziesz ostatnia na liscie!

  Gość Gość 22.08.2010, 00:54
 • w UK juz dawno to robia a wy dopiero teraz o tym piszecie

  miki miki 22.08.2010, 02:53
 • nie wierzę że podczas ciąży można przewidziec KAŻDĄ wade jaką bedzie miec dziecko.ja miałam sporo usg podczas ciąży a moje dziecko jest bardzo chore.nie dało sie tego wykryc;(

  ja ja 22.08.2010, 08:51
 • Gość napisał/a:takie badanie to wcale nie nowosc sa roboine od bardzo dawna za zgoda matki po przez pobranie krwi!!!!!!
  Ale to badanie stwierdza tylko ryzyko wystąpienia choroby ...

  Gość Gość 22.08.2010, 09:33
 • Gość napisał/a:Przecież każda mama,która chodzi na usg ma takie badanie.Robią rewelację z czegoś co jest już od jakiegoś czasu.
  Po co pisać takie głupoty? Badania, które obecnie można wykonać - zarówno USG zwane genetycznym, jak i test PAPPa oraz test potrójny - wykazują jedynie prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych chorób, m.in. zespołu Downa czy Edwardsa. Trzeba to wszystko samemu przeżyć, żebyś coś o tym wiedzieć.

  Gość Gość 22.08.2010, 09:39