Zdrowie&Diety Redakcja Figa 04.09.2010

Trzy nowe technologie w leczeniu raka piersi

Tagi:
Trzy nowe technologie w leczeniu raka piersi

Rocznie na raka piersi zachorowuje w Polsce około 11 tysięcy kobiet, z czego 4 tysiące umierają. Lekarze twierdzą, że przynajmniej połowę pacjentek dałoby się ocalić, gdyby zgłaszały się na badania wcześniej - w pierwszym stadium choroby, nie jak to najczęściej bywa - w drugim czy trzecim, kiedy szanse na wyleczenie wynoszą zaledwie kilka procent.

W Polsce wciąż brakuje świadomości, że aby być zdrowym, trzeba się regularnie badać. Choć kobiety mają swobodny dostęp do diagnostyki - badań mammograficznych i ultrasonograficznych, wciąż tkwi w nich duża obawa przed chorobą i wychodzą z założenia, że "lepiej nie wiedzieć", niż zbadać się i podjąć jak najszybciej leczenie.

Według danych najczęściej na raka piersi nie zapadają jednak Europejki, tylko Amerykanki, ale w Stanach wyleczalność nowotworów jest nieporównywalna do polskiej. Lekarze z Mount Sinai Hospital opublikowali raport, w którym opisali trzy nowe, wysoko rozwinięte technologie, które dają nadzieję dla ponad 200 tysięcy kobiet, które zapadają rocznie na raka piersi w USA.

Ostatnie badania dowodzą, że istnieje bardzo skuteczna metoda leczenie  kobiet z guzem w piersi i jest ona o wiele bardziej bezpieczna dla pacjentek niż tradycyjna radioterapia. Nazywa się ona Intensity Modulated Radiation Therapy (skrót IMRT), w której dawka promieniowania skupia się tylko i wyłącznie wokół guza. Różni się ona od starej procedury tym, że promienie rozchodzą się tylko na komórki nowotworowe, omijając zdrowe komórki i normalne tkanki, które go otaczają. Metodą tą leczy się również raka prostaty i raka szyjki macicy. Poza tym, że jest bardzo skuteczna i nie ma skutków ubocznych, zmniejsza całkowite koszty leczenia raka.

Kolejną nowoczesną metodą leczenia raka piersi jest metoda o nazwie DyNeMo, która analizuje sieć białek w komórkach rakowych. Analiza ponad 350 pacjentek wykazała, że te które przeszły raka piersi miały inną organizację sieci białek w komórkach guza w porównaniu z kobietami, które zmarły w wyniku choroby. Metoda DyNeMo umożliwia przewidzenie rezultatów choroby u nowo zdiagnozowanych pacjentek i pomaga w dobraniu odpowiedniego leczenia. W przyszłości będzie ona używana do analizowania innych typów raka i przewidywania skutków brania poszczególnych leków u danego pacjenta. Badanie zostało przeprowadzone przez lekarzy z Mount Sinai Hospital, a jego współautorami byli badacze z Uniwersytetu w Toronto i Londynie oraz Instytut Badań Nad Rakiem w Anglii.

Ostatnią metodą jest nowoczesna technologia wprowadzona przez Siemens Healthcare. Siemens Healthcare wprowadził innowacyjną metodę o nazwie Automated Breast Volume Scanner (ABVS). ABVS automatycznie robi dokładny skan piersi, pomagając w kompleksowej kontroli za pomocą USG. Technologia ta komfortowo obrazuje strukturę piersi i bardzo szybko wykrywa zmiany nawet w przypadku kobiet o bardzo gęstej tkance piersi oraz obrazuje historię choroby w przypadku guza piersi. Maszyna do badania zapewnia dokładną i stałą diagnozę choroby pacjenta, co umożliwia podjęcie szybkiego leczenia.

Redakcja Figa

Powrót na stronę główną! »

Zaloguj się, by komentować pod unikalnym pseudonimem

Komentarze (17)

 • na raka niema sposobu ,chyba że go wcześniej go wykryje

  krystyna krystyna 04.09.2010, 09:54
 • już widzę jak NFZ refunduje takie terapie :/

  mona mona 04.09.2010, 10:24
 • U nas z zasady wszystko się wycina razem z węzłami chłonnymi i pozostawia kobietę samą sobie z tą tragedią. W Stanach nim wyjdzie ze szpitala nie dość ,że ma opiekę psychologa to otrzymuje kompletną protezę piersi u nas to niemozliwe. U nas politycy zajęci krzyzem i innymi głupotami

  Arim Arim 04.09.2010, 11:39
 • u nas za wszystko tylko chca kase,politycy zbijaja fortune a biedny czlowiek jak nie ma nawet na zakup protezy czy lekow to poprostu ma problem a za granica to chociaz czlowieka szanuja i pomagaja

  Gość Gość 04.09.2010, 12:09
 • Skończcie już z tym rakiem - rak to niedobór witaminy B17, tak jak brak witaminy C powoduje szkorbut.

  Gość Gość 04.09.2010, 13:29
 • krystyna napisał/a:na raka niema sposobu ,chyba że go wcześniej go wykryje
  Mało wiesz... i mało widziałaś...

  Gość Gość 05.09.2010, 00:33
 • Mam 33 lata, kiedy mialam 24 wykryto u mnie raka piersi, tzn sama wykrylam, amputacja, chemioterapia, nastepnie po2 latach rekonstrukcja piersi za ktora musialam zaplacic sporo pieniedzy. Tak sie u nas leczy ......

  Gość Gość 05.09.2010, 01:08
 • nie zgodzę się z tym co piszecie, NFZ już refunduje takie terapie i są one przeprowadzane w polsce a właściwie narazie jedna z nich <IMRT> i nie tylko przerowadza się amputację piersi jest też leczenie oszczędzające. Więc jak ktoś się nie zna to niech głupot nie pisze... Pracuję na radioterapii i naprawde wiem z doświadczenia że rak piersi jest wyleczalny tylko trzeba się badać i jeszcze raz badać... co wam kobietki szkodzi zrobić raz na jakiś czas usg piersi i co miesiąc przeprowadzić samobadanie? dbajmy o swoje zdrówko i nie dajmy się nowotworom:)

  radioterapia radioterap
  ia
  05.09.2010, 12:14
 • Pozytywne rezultaty przynosi połykanie spermy

  Ola Ola 05.09.2010, 13:40
 • Ola napisał/a:Pozytywne rezultaty przynosi połykanie spermy
  no i mamy pierwszego debila na forum.Dodaj zdjęcie i adres,wyślemy dyplom.

  psych psych 05.09.2010, 14:18
 • Niezależnie jaki to rak, jest on wyleczalny. Wszystko zależy od zdrowego stylu życia i regularnych badań. To nasze społeczeństwo jest chore a nie tylko NFZ! Badanie palpacyjne piersi jest darmowe, mammografia i USG tanie. Ich skuteczność wystarczająca. TRZEBA TYLKO CHCIEĆ! IMRT i inne nowoczesne metody leczenia też są wykorzystywane w naszym kraju. Tylko do lekarza trzeba się zgłosić odpowiednio wcześnie, a nie np. z kalafiorem na pół piersi lub gdy boli.
  Nigdy nie wychodzi się ze szpitala od razu z implantem. Najpierw onkolodzy muszą mieć 99% pewności, że nie pozostały żadne kom. nowotworowe. Najpierw chemioterapia, radioterapia, hormonoterapia lub jeszcze inna metoda leczenia dopiero później refundowana rekonstrukcja.
  Pomocy psychicznej można szukać w towarzystwie Amazonek. Kolejny banał do sprostowania. Nie zawsze stosuje się radykalne usunięcie piersi z węzłami chłonnymi. Znowu zależy to od zaawansowania choroby- czyli od Was samych(badań i profilaktyki). Wczesne stadium zaawansowania leczy się metodą oszczędzającą:)
  Jeśli się nie znacie, to nie wypisujcie głupot! Ja mam pojęcie na ten temat. Jestem pielęgniarzem, a w dodatku mam jutro egzamin z onkologii;p

  Pielęgniarz Pielęgnia
  rz
  05.09.2010, 15:56
 • To samo co w poprzednich komentach. TO NIEDOBÓR WITAMINY B17 powoduje raka!
  Był pewien facet który leczył witaminą B17 80% przypadków raka w różnym stadium, niestety jego metodę zrujnowano, bo wiadomo...straty w pieniadzach, które sie pozyskuje na badaniach, nowych metodach itp! To są grube miliony a firmy farmakologiczne nie pozwola sobie na to

  Gość Gość 05.09.2010, 17:33
 • IMRT jest standardową metodą leczenia (refundowaną przez NFZ), jeśli typ nowotworu i jego lokalizacja na to pozwala. Rodzai IMRT jest 4 (jeśli dobrze pamiętam). IMRT jest to rodzaj radioterapii. Pozostałe metody "leczenia" to diagnostyka - wczesne wykrycie jest bardzo istotne, ale nie wyleczy.

  olo olo 05.09.2010, 20:13
 • Tak NFZ refunduje takie badania, ale czy ktoś z tych osób, które sie wypowiadają był kiedyś w centrum onkologii w Warszawie i widział co sie tam dzieje, jak trudno dostać się do onkologa i na badania. wykryto u mnie guzka po badaniu usg. Lekarz w Olsztynie bez żadnego badania stwierdził /wizyta trwała może 5 minut/, że trzeba wyciąć i wtedy się zobaczy co to jest. Byłam już umówiona na zabieg, ale na szczęście przyszło opamiętanie. Pojechałm prywatnie do Warszawy, zrobiłam tez prywatnie mamografię i okazało, że to co chcieli wyciąć ma łagodną formę, za to niestety znaleziono co innego. I proszę nie pisać, że kobiety się nie badają, że NFZ refunduje badania, bo to totalna bzdura. Trzeba umieć radzić sobie samemu i wszystko zalezy na jakiego lekarza sie trafi. Nie życzę nikomu takiego konowała jak ten z Olsztyna.

  gość gość 05.09.2010, 21:08
 • tak ponarzekajmy troche jednak dobrze że medycyna ciągle się rozwija i kobiety będą miały jakąś szansę

  Gość Gość 05.09.2010, 21:18
 • Najlepszym lekarstwem na raka jest profilaktyka zdrowotna, nie tylko ciała ale też umysłu. Pielegnowana uraza do partnera zbiera żniwo na rakowcach. Luisa Hay-"Możesz uzdrowić swoje życie" powinna być obowiązkową lekturą dla ludzi, którym ich zdrowie nie jest obojętne.

  Angelo Angelo 05.09.2010, 23:53
 • wszyscy mówią, żeby młode kobiety poszły się badały czy nie mają guza w piersi. Ale w Polsce trzeba zato zapłacić z własnej kieszeni. Mi lekarze nie chcieli zrobić usg bo jestem z młoda i w tym wieku sie na to nie choruje. takie cos powiedzial mi lekarz. Wiec przestańcie wszedzie pisac ze kobiety powinny sie wczesnie zaczac badac skoro w Polsce nie ma do tego warunków... jakby było inaczej to moze byłabym teraz zdrowa

  zbulwersowana zbulwersow
  ana
  10.05.2012, 16:34