Zdrowie&Diety Kamila Madej 17.07.2010

Obwód szyi wyprze popularny wskaźnik masy ciała (BMI)?

Obwód szyi wyprze popularny wskaźnik masy ciała (BMI)?

BMI, czyli z angielskiego Body Mass Index (wskaźnik masy ciała) jest najpopularniejszym i najczęściej używanym przez lekarzy i dietetyków sposobem określania, czy nasza masa ciała jest właściwa. BMI jest stosunkiem wagi ciała do wzrostu (obliczany jest poprzez podzielenie masy w kilogramach przez podniesiony do kwadratu wzrost wyrażony metrach). Współczynnik ten określa czy dana osoba ma niedowagę (BMI poniżej 18,5), zdrową wagę (BMI 18,6 - 25), nadwagę (BMI 25,1 – 29,9), lub czy jest otyła (BMI powyżej 35).

Jednak medyczne środowiska, które często posługują się BMI w określaniu czyjejś figury, zdają sobie sprawę, że wskaźnik ten ma sporo wad.

Podstawowym mankamentem BMI jest fakt, że opiera się on wyłącznie na masie ciała i wzroście, nie biorąc pod uwagę takich kwestii jak różnice w wadze mięsni i tłuszczu. Może to prowadzić do niewłaściwego określenia figury sportowców, którzy mają przecież – mimo szczupłej sylwetki – sporo tkanki mięśniowej, która jest cięższa od tłuszczu. BMI może być też lekko zafałszowane u osób, które mają tzw. „cięższe kości”.

BMI nie określa także, które części ciała są zbytnio pokryte tkanką tłuszczową, co jest niezwykle istotne przy układaniu planu odchudzania czy zapobieganiu pewnym chorobom, powstałym z powodu nadwagi. Dlatego środowiska medyczne coraz częściej rozglądają się za wskaźnikiem, który będzie mógł zastąpić w wielu aspektach niepraktyczny, jak się okazuje, BMI. W badaniach opublikowanych w niedawnej edycji magazyny Pediatrics udowodniono, że obwód szyi może być lepszym miernikiem wagi.

Sposób ten jest podobnie jak BMI tani, łatwy do wykonani, ale daje więcej informacji na temat zdrowia pacjenta. Według badań zwiększony obwód szyi może poinformować lekarzy o takich problemach zdrowotnych, jak nadciśnienie krwi, cukrzyca czy bezdech senny.

Naukowcy przeprowadzili badania na 1102 dzieciach i nastolatkach między 6. a 18. rokiem życia. Mierzono ich obwód szyi i zestawiana go z wagą i wzrostem. Na podstawie tych danych, naukowcy byli w stanie stwierdzić, jaki obwód szyi oznacza poważne problemy z wagą. Np. w przypadku 6-latka o obwodzie szyi przekraczającym 28,5 cm prawdopodobieństwo, że cierpi on na nadwagę lub otyłość jest ponad 4 razy większe, niż w przypadku chłopca o mniejszym obwodzie szyi.

Odpowiednia badania prowadzone przez naukowców pozwolą na sporządzenie tabel, które będą regulować prawidłowy obwód szyi, zależnie od wieku i płci. Naukowcy podkreślają, że ten nowy sposób diagnozowania problemów zdrowotnych związanych z masą wyjątkowo dobrze sprawdza się w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, u których problem nadwagi jest przecież coraz częstszy i którego zapobieganie jest niezwykle ważne.

Kamila Madej

Powrót na stronę główną! »

Zaloguj się, by komentować pod unikalnym pseudonimem

Komentarze (11)

 • prawda

  Gość Gość 17.07.2010, 10:14
 • i co z tego?

  Gość Gość 17.07.2010, 10:52
 • ciekawe. tylko niech ktoś poda w jaki sposób to określać po zestawieniu z wagą

  666 666 17.07.2010, 10:54
 • Ze szczupłą szyją do takiego samochodu :)
  http://www.motokobie(…).html

  Gość Gość 17.07.2010, 12:53
 • wcale nie trzeba mierzyć zeby stwierdzić otyłość widać to golym okiem

  ble ble ble ble ble
  ble
  17.07.2010, 15:26
 • głupota wiec napisze o swoim przypadku, mierze 175 cm waze 92 kg, ale twarz i szyje mam b szczupła wiec.... czy to znaczy ze nie jestem otyła, chociaz BMI mowi cos zupełnie innego :D
  aha i nie sciemnial, moja tusza jest ulokowana gównie brzuch ramina biodra, po prostu ma taka budowe i takie dziwne proporcje z twarzy nikt by mi tyle nie dał... w sumie to nogi tez mam szczupłe w porównanniu do reszty ciała :P

  Gość Gość 17.07.2010, 21:38
 • Gość napisał/a:głupota wiec napisze o swoim przypadku, mierze 175 cm waze 92 kg, ale twarz i szyje mam b szczupła wiec.... czy to znaczy ze nie jestem otyła, chociaz BMI mowi cos zupełnie innego :D
  aha i nie sciemnial, moja tusza jest ulokowana gównie brzuch ramina biodra, po prostu ma taka budowe i takie dziwne proporcje z twarzy nikt by mi tyle nie dał... w sumie to nogi tez mam szczupłe w porównanniu do reszty ciała :P

  dokładnie to samo miałam napisać. głupota

  Gość Gość 18.07.2010, 00:35
 • Nie ma możliwości opracowania takiego wskaźnika, który byłby idealny dla wszystkich, dlatego BMI ma pewne przedziały, widełki, dzięki czemu jest dość miarodajny. Natomiast mierzenie obwodu szyi to jakiś kompletnie durny pomysł!

  Gość Gość 18.07.2010, 14:15
 • Ja przy wzroście 165cm i wadze mniej niż 55kg mam niedowage- podobno. Mi wydaję się, że mam dobrą wagę. Ale mam zupełnie inną górną i dolną część ciała. Nogi umięśnione, a ręce jak patyki. ;D

  nie mam pseudonimu nie mam
  pseudonimu
  19.07.2010, 15:40
 • ja mam 19 i niby niedowage...tere fere...

  Gość Gość 19.07.2010, 16:23
 • Gość napisał/a:prawda
  ale spasła jesteś ! nadwaga to choroba powinaś sie leczyć

  Gość Gość 21.07.2010, 18:04