Zdrowie&Diety Kamila Madej 24.05.2010

Leki obniżające cholesterol są groźniejsze niż przypuszczano!

Leki obniżające cholesterol są groźniejsze niż przypuszczano!

Statyny to grupa leków obniżających poziom cholesterolu we krwi. Pomagają one wielu osobom uniknąć groźnych konsekwencji związanych ze zbyt wysokim cholesterolem. Jednak ostatnie badania dowiodły, że skutki uboczne stosowania tych leków mogą być groźniejsze, niż dotychczas przypuszczano. Badania przeprowadziła grupa naukowców przy Uniwersytecie Nottingham w Wielkiej Brytanii.

Tak naprawdę pierwszy raz naukowcy postanowili zbadać na poważnie zagrożenia związane z braniem tych leków. Zauważyli oni, że osoby przyjmujące statyny dużo częściej cierpią na zaburzenia pracy wątroby czy nerek. Leki te mogą wywoływać także zaćmę – bardzo groźną chorobę oczu oraz miopatię (zespół chorób mięśni).

U niektórych pacjentów, regularnie zażywających statyny, ryzyko wystąpienia niektórych z tych chorób jest aż ośmiokrotnie większe! Miopatia, która jest wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ często wywołuje nieodwracalne zmiany w organiźmie, w wielu przypadkach występowała sześciokrotnie częściej u mężczyzn przyjmujących leki niż u tych którzy leków nie przyjmowali, oraz trzykrotnie częściej w przypadku kobiet.

Zauważono, że zagrożenie różni się w zależności od rasy, płci oraz choroby. W przypadku kobiet chorujących na cukrzycę typu 1 ryzyko wystąpienia miopatii wzrasta przez zażywanie leków 5-krotnie. Zaś w przypadku kobiet cierpiących na cukrzycę typu 2 to ryzyko jest „tylko” 2 razy większe. Naukowcy zauważyli także, że zażywanie statyn, mimo że zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń pracy wątroby, zmniejsza ryzyko wystąpienia raka przełyku.

Naukowcy podkreślają, że pozytywne właściwości leków w walce z chorobami serca przeważają nad skutkami ubocznymi. Jednakże apelują o to, aby zaprzestać przypisywania czy brania statyn jako leku zapobiegawczego, w przypadkach kiedy nie jest to naprawdę konieczne. Skutki uboczne są na tyle silne, że branie leków „opłaca” się jedynie wtedy, kiedy problemy z cholesterolem są naprawdę poważne.

Badania te wykorzystały dokumentacje dotyczącą chorób około 2 milionów pacjentów z lat 2002-2008. Są więc bardzo wiarygodne. Niemal 226 tysięcy z badanych zażywało w tym okresie nowe rodzaje statyn, dając tym samym możliwość sprawdzenia, jak te leki wpływają na organizm. Wyniki badań opublikowano w British Medical Journal.

A czy Wy  zażywałyście kiedyś tego typu leki? Czy wiedziałyście jak wiele skutków ubocznych może to za sobą nieść?

Kamila Madej

Powrót na stronę główną! »

Zaloguj się, by komentować pod unikalnym pseudonimem

Komentarze (36)

  • wychodzi na to, ze kazdy lek ma skutek uboczny :/

    Gość Gość 24.05.2010, 12:52
  • ciekawe więc czy leczą czy bardziej szkodzą?

    Gość Gość 24.05.2010, 12:53
  • brałam kiedyś bardzo silne leki na serce - skutkiem ubocznym były problemy z wątrobą:/ zawsze coś za coś...

    Gość Gość 24.05.2010, 12:56
  • Bo na serce to się je słonine , śmiatane , podgardle itp
    Lekarze popełnili zbrodnię na ludzkości wprowadzając świat w błąd że tłuszcz to "śmiertelna Trucizna"

    zzz zzz 24.05.2010, 18:04
  • nic nie jest nieszkodliwe! to co pomaga na jedno oddzialywuje negatywnie na drugie
    :(

    Gość Gość 24.05.2010, 20:58
  • wielka mi rewelecja, wystarczy przeczytać ulotkę takiego leku... wszystko tam jest po żółtaczkę włącznie...

    and.. and.. 25.05.2010, 20:23
  • Co z tranem?Kwasy omega 3 itp?One też?

    Gość Gość 26.05.2010, 17:39
  • Tak na to patrzę i jestem w szoku...ja używam już od 3 miesiecy APO-SIMVA , a tam jest SIMVASTATINUM.Ale nie można zwariować...i co tu czynić? Głupota goni i rodzi głupotę...

    naviola naviola 26.05.2010, 17:57
  • ja zażywałam ten lek przez około rok.Głównym skutkiem ubocznym było łysienie plackowate

    dorota dorota 27.05.2010, 23:51
  • dobrze wiedziec;/ a co do watroby - wiele rzeczy na nia szkodzi;/ ja po wielu lekach mialam uszkodzoną, dobrze że wątroba się regeneruje sama. Gorzej z nerkami.

    karinkaaa karinkaaa 29.05.2010, 16:51
  • kurcze od 4 m-cy biorę Atoris 40 mg, nic mi się nie chce , na nic nie mam ochoty - teraz już wiem dlaczego, jednak chyba będzie lepszy wysoki cholesterol

    Gość Gość 24.08.2010, 20:12
  • Na wysoki cholesterol biore leki juz kilka lat,kiedys probowalam stosowac diete i niestety cholesterol byl wysoki(ok. 3oomg)Lekarze twierdza ze musze stosowac leki poniewaz dieta nie pomoze.......oczywiscie ze chetnie zastosuje cos co zastapi lek ale co?

    kika kika 23.01.2011, 19:53
  • biorę atoris, mam bóle nóg wiec co jest lepsze , brać leki czy nie

    kalina kalina 10.02.2011, 14:33
  • tak to prawda mam przykład na sobie biore leki na obniżenie choresterolu około 10 lat i mam ogromnie mocne bóle stawów .Zaczeło sie około roku temu ,sama odstawiłam lek na 3 m-ce ból zniknął ale podwoił mi sie wynik ,wiec zaczełam znowu brać leki i po zażyciu paru tabletek powróciły bóle wszystkich stawów od nowa a i wątrobe też mam zniszczoną przez ten lek na choresterol pomózcie co zazywać żeby nie było ubocznych objawów tak mocnych.

    Gość Gość 23.05.2011, 23:37
  • tak biore nie spie po nocach bola mnie miesnie poce sie ogulnie jestem slaba i nerwowa

    lucia lucia 14.10.2011, 03:09
  • zzz napisał/a:Bo na serce to się je słonine , śmiatane , podgardle itp
    Lekarze popełnili zbrodnię na ludzkości wprowadzając świat w błąd że tłuszcz to "śmiertelna Trucizna"

    Gość Gość 11.01.2012, 18:45
  • kika napisał/a:Na wysoki cholesterol biore leki juz kilka lat,kiedys probowalam stosowac diete i niestety cholesterol byl wysoki(ok. 3oomg)Lekarze twierdza ze musze stosowac leki poniewaz dieta nie pomoze.......oczywiscie ze chetnie zastosuje cos co zastapi lek ale co?

    Gość Gość 16.01.2012, 10:56
  • brałem simvacard teraz atoris nie mogę spać i bolą mnie mięśnie spróbuje jeszcze czosnek

    Gość Gość 02.03.2012, 23:18
  • biorę leki (stosowałam już rożne) na obniżenie cholesterolu przez 9 lat. Okropnie bolą mnie stawy i mięśnie. Teraz zaczęłam stosować PROFICHOL, zobaczę czy pomoże. Znalazłam go w internecie, poczytajcie sobie o nim, może i Wam pomoże.

    babciapl-50 babciapl-5
    0
    27.08.2012, 13:37
  • przeczytajcie"cholesterol a stres" bardzo ciekawy artykuł i nie bierzcie tej trucizny."SKUTEK UBOCZNY-ŚMIERĆ"

    GEORG GEORG 05.09.2012, 22:15