Zdrowie&Diety Kamila Madej 19.09.2010

Jak szybko rozładować stres?

Jak szybko rozładować stres?

Prowadzimy stresujący tryb życia, często więc w najmniej chcianym i oczekiwanym momencie dopada zmęczenie lub zdenerwowanie. Nie zawsze wiemy jak sobie z tym radzić, nie zawsze też jest możliwość wyjścia na relaksacyjny spacer. Przedstawiamy więc kilka prostych, łatwych sposobów na odreagowanie po stresujących obowiązkach!

Pierwsza rada dotyczy popularnej herbaty. Jeśli wiesz, że dzień w pracy czy na uczelni będzie wyjątkowo męczący, zrezygnuj z dodatkowych filiżanek herbaty. W badaniach przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Londyńskiego część uczestników wypiło po filiżance czarnej herbaty przed wykonaniem dwóch stresujących obowiązków. Druga część odmówiła sobie tej przyjemności. Wśród tych uczestników badań, którzy wypili herbatę, kortyzon (hormon stresu) podniósł się u 47%, zaś w przypadku grupy uczestników, którzy herbaty nie pili tylko u 27% osób!

Dość prymitywnym, ale - co najważniejsze - skutecznym sposobem, jest tzw. rzucenie mięsem. Oczywiście nie zrobisz tego w biurze czy w innym publicznym miejscu, ale możesz przeklnąć będąc gdzieś na osobności, w domu lub samochodzie. To nie nasz wymysł - przeklinanie zmniejsza stres według badań opublikowanych w magazynie Leadership & Organization Development Journal.

Kolejnym ciekawym sposobem na zmniejszenie stresu jest wypicie szklanki kakao. Flawonoidy zawarte w tym pysznym napoju zmniejszają ciśnienie krwi, co w oczywisty sposób nasz relaksuje.

Jeśli nie masz możliwości wypicia kakao lub go po prostu nie lubisz, możesz rozejrzeć się za czarną, gorzką czekoladą, w której kakao wynosi co najmniej 70 % (podczas gdy w mlecznej czekoladzie kakao stanowi mniej niż 50 % produktu).

Kolejnym dobrym sposobem jest obejrzenie jakiegoś zabawnego, krótkiego filmu na youtube lub usłyszenie dobrego dowcipu. Mało co działa tak dobrze na zmniejszenie poziomu adrenaliny i kortyzolu (dwóch hormonów odpowiadających za stres) jak śmiech.

Co ciekawe, już samo oczekiwanie na śmiech skutecznie obniża stres. Naciągnij więc kolegę na opowiedzenie jakiegoś dowcipu albo poświęć kilka minut na szperanie w internecie w poszukiwaniu czegoś zabawnego.

Wyjątkowo dobrze nerwy koi także akupresura, czyli wywodząca się ze starożytnych Chin metoda leczenia polegająca na głaskaniu i uciskaniu określonych części ciała. Oczywiście nie zawsze mamy możliwości i czas na profesjonalny zabieg, ale nawet proste zastępstwo może nam pomóc. Spróbuj przez 20-30 sekund uciskać i masować mięsisty okolice dłoni położoną między kciukiem a palcem wskazującym!

Ostatnim sposobem, może niekoniecznie szybkim, ale z pewnością zdrowym jest zwiększenie ilości niektórych tłuszczów w swojej diecie. Według badań przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu w Pittsburghu osoby, których dieta bogata jest w kwasy tłuszczowe omega - 3 są mniej impulsywne i generalnie bardziej spokojne i sympatyczne.

Zwiększ więc ilość kwasów tłuszczowych omega - 3 w swojej diecie dodając do swojego jadłospisu śledzia lub łososia. Jeśli zaś nie lubisz ryb możesz spróbować któregoś z dostępnych na rynku suplementów diety. Najczęściej opierają się one na tranie w kapsułkach.

Kamila Madej

Powrót na stronę główną! »

Zaloguj się, by komentować pod unikalnym pseudonimem

Komentarze (9)

 • a mój sposób to zakupy ;) nieważne co, coś drobnego... no i nie za często... :)

  jush jush 19.09.2010, 04:24
 • krzyczec! BYŁY JUŻ RZĘSY DO SAMOCHODU! CZAS NA OPONY WYŚWIETLAJĄCE MOTYWY ZOBACZ! http://www.motokobie(…).html

  Gość Gość 19.09.2010, 09:19
 • BYŁY JUŻ RZĘSY DO SAMOCHODU! CZAS NA OPONY WYŚWIETLAJĄCE MOTYWY ZOBACZ! http://www.motokobie(…).html

  Gość Gość 19.09.2010, 09:20
 • mięsisty okolice dłoni położoną między kciukiem a palcem wskazującym! - nie rozumiem...

  Gość Gość 19.09.2010, 10:15
 • Gość napisał/a:mięsisty okolice dłoni położoną między kciukiem a palcem wskazującym! - nie rozumiem...
  kali chcieć jeść

  Gość Gość 19.09.2010, 10:33
 • a ja słyszałam, że kakao pobudza... jak więc może obniżyć poziom kortyzolu?

  Gość Gość 19.09.2010, 17:40
 • to źle słyszałaś, bo kakao usypia, a nie pobudza to po pierwsze a po drugie "mięsiste okolice dłoni położone między kciukiem a palcem wskazującym" to miejsce na dłoni dzięki któremu masując je masujemy również serce.

  gagaulala gagaulala 19.09.2010, 22:09
 • ja słyszałam, że długi pocałunek, lub przytulenie się podnosi poziom hormonu szczęścia(endorfin) i jednocześnie zmniejsza napięcie

  Pixi Pixi 18.07.2011, 12:04
 • Mój sposób na stres to po postu alkohol czym więcej tym odczujemy większe ukojenie

  Wujek dobra rada Wujek
  dobra rada
  05.11.2011, 12:33