Styl Kamila Madej 01.09.2010

Co robić, kiedy dziecko nie spełnia Twoich oczekiwań?

Co robić, kiedy dziecko nie spełnia Twoich oczekiwań?

Kiedy kończy się lato, wielu rodziców nie może się doczekać kiedy ich pociechy pójdą do szkoły. Towarzyszy im jednak często poczucie strachu i niepewności. Czują się winni, że nie dają mu odpowiedniego wparcia. Rodzice mają w swojej głowie idealną wersję potencjałów swojego dziecka. Jednak kiedy są one inne od rzeczywistych możliwości, zaczynają się obawiać o jego przyszłość. Kiedy dziecko nie podziela ich wątpliwości, stają się jeszcze bardziej zagubieni.

Możliwości dziecka zależą od mieszanki jego inteligencji, charakteru, a także czynników emocjonalnych. Problemy z którymś z nich mogą zmniejszyć jego możliwości. Bystre dzieci mogą mieć na przykład złe oceny w sytuacji kiedy nie są w stanie przeciwstawić się presji otoczenia lub gdy ich energia jest spalana na nagłe wypadki, strach lub brak szacunku równieśników.

Dzieci widzą siebie poprzez nasze oczy. Badania pokazują, że mózg i rozwój emocjonalny są kształtowane poprzez interpersonalny kontakt pomiędzy rodzicami i dzieckiem. Maluchy kształtują swoje zmysły i umiejętności do kontrolowania uczuć na podstawie tego, co widzą u swoich opiekunów. Przenoszą nasze reakcje na swoje zachowanie i w podobny sposób przynajmniej na początku reagują na pomyłki, smutek, sukcesy i rozczarowania. Na szczęście reakcje te są podatne na zmianę poprzez doświadczenie w ciągu całego życia.

Nie możemy zatem pomóc naszym dzieciom nauczyć się radzić sobie z nowymi sytuacjami, frustracją i rozczarowaniami, jeśli sami nie będziemy potrafli tego robić. Pozytywna motywacja i akceptacja z pewnością pomogą nam poradzić sobie z wieloma problemami, m.in. właśnie reagowania na sytuacje niespodziewane i frustrujące. Dzieci będą się bardziej starać jeśli będziemy im stawiać realne do osiągnięcia cele.

A jak Wy wspieracie Wasze dzieci? Początek roku szkolnego to dobry moment na to, aby przedyskutować sposoby motywowania naszych pociech.

Kamila Madej

Powrót na stronę główną! »

Zaloguj się, by komentować pod unikalnym pseudonimem

Komentarze (5)

 • mopem po głowie.

  Gość Gość 01.09.2010, 12:05
 • jak dziecko nie słucha to nie daję mu jeść, dokąd nie usłucha!

  mamapolka mamapolka 01.09.2010, 12:29
 • Dziecko powinno spełniać swoje marzenia i ambicje a nie ambicja rodziców nieudaczników, którzy swoje zawalone życie przerzucają na dzieci.

  Gość Gość 01.09.2010, 13:41
 • Gość napisał/a:Dziecko powinno spełniać swoje marzenia i ambicje a nie ambicja rodziców nieudaczników, którzy swoje zawalone życie przerzucają na dzieci.

  z ust mi to wyjęłaś

  Gość Gość 01.09.2010, 16:11
 • Gość napisał/a:mopem po głowie.
  A ty byś chciał/a nim dostać. Każdy jest inny- i tak powinno zostać. Główną przyczyną dlaczego dzieci mają problemy jest to że rodzice nie zastanawiają się jakie są ich dzieci i widzą w ich oczach samych siebie przez co przypominają sobie swoje aspiracje (bardzo często niespełnione) i chcą przerzucić swoje życie na nich. Pamiętajmy że co działa na jedno dziecko na inne może przynieść odwrotny skutek u innych- czyli bunt. MAMAPOLKA- według mnie powinno się tobie zabronić dostępu do jedzenia to wtedy zrozumiesz dlaczego twoje dzieci cię słuchają. One nie robią tego dlatego że cię kochają tylko żeby zaspokoić najbardziej podstawową potrzebę swojego organizmu- czyli zaspokoić głód. Od dzieci trzeba wymagać- ale trzeba też wykazać się sprytem żeby sprowokować do wykonania tego o co prosimy. Kary owszem ale cielesne tylko w ostateczności.Dziecko też ma PRAWO POWIEDZIEĆ "NIE". Jeżeli nie nauczycie swoich dzieci asertywności to może szybko się okazać że pomiatane przez innych. I całe ich życie będzie do dupy...Dajcie im być sobą a może szybko się okazać że będą najszczęśliwszymi ludźmi pod słońcem;)

  kpvt kpvt 06.09.2010, 11:07